Projekty a aktivity

lions_club_cbSběr starých brýlí

Podle Světové zdravotnické organizace, 153 milionů lidí má nekorigovány refrakční vady (krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus). Většinu těchto zrakových vad je možné rychle diagnostikovat a snadno léčit za použití korekčních čoček. Přesto miliony lidí v rozvojových zemích trpí, protože nemají brýle. Nemohou se učit, protože čtení je obtížné. Nemohou pracovat, protože nemohou vidět jasně. Pro děti jasné vidění znamená lepší vzdělání, zdravější rozvoj a lepší kvalitu života. U dospělých to znamená větší pracovní příležitosti a ekonomickou sílu. Pro seniory to znamená menší závislost na druhých.

Téměř v každém „šuplíku“ můžeme najít brýle, které již nejsou používány. Tyto pro nás nepotřebné brýle mohou změnit život někoho jiného. To je důvod, proč se LC České Budějovice v roce 2008 zapojil do projektu Lions Recycle Sight.

V průběhu celého roku sbíráme spolu Liony na celém světě a dalšími dobrovolníky staré brýle, které jsou odesílány do regionálních Lions Eyeglass Recycling Centers (LERCs). V LERC dobrovolníci brýle čistí, a seřazují podle optické mohutnosti. Většina z recyklovaných brýlí je distribuována lidem v rozvojových zemích, kteří to nejvíce potřebují.

Lions Club sbírá staré dioptrické i sluneční brýle v šesti prodejnách Optiky v Č.Budějovicích :

Valuchová Cviková – Krajinská 9
Fokus Optik – Široká 27
Bartoňová – Dr.Stejskala 108/7
Benešová – Ant. Barcala 1418/3
Šůs a Zusková – Kanovnická 5/376
Haladová – Lannova 137/2

Za uplynulá léta jsme sebrali s dále distribuovali více než 6.000 ks brýlí.

lions_club_cbLions Eye

Lions Eye je projekt screeningového vyšetření zraku předškolních dětí.

V rámci tohoto projektu je screeningové vyšetření zraku prováděno:

• přímo v mateřských školách v Českých Budějovicích, a to u všech dětí
  • ambulantně, na základě doporučení dětského lékaře nebo na vlastní žádost rodičů, v centru sociálních služeb Tyflokabinet České Budějovice, o.p.s., Roudenská 18, České Budějovice, (nedaleko Jižní zastávky ČD)Vyšetření zraku je prováděno ZDARMA a je určeno dětem v předškolním věku. Vhodné je i pro kojence.
    Záštitu nad projektem převzal primátor města Českých BudějovicVíce informací o projektu Lions Eye naleznete zde: LionsEye

lions_club_cbBrýle pro Afriku

Podle odhadů světové zdravotnické organizace je na světě přibližně 500 milionů lidí, kteří nutně potřebují brýle, které však jsou pro ně nedostupné. Tato neutěšená situace vede často ke ztrátě zraku a následné plné závislosti na rodině, pro kterou se stávají nepředstavitelnou přítěží. Řešením je poskytnout těmto lidem brýle.

Lioni v bohatých zemích se proto zabývají sběrem použitých nepotřebných brýlí, které zpravidla lidé s vadou zraku cca. každé 3 roky odkládají. Získané starší brýle Lioni posílají do specializovaných sběrných středisek, ve kterých se brýle čistí a po změření jejich parametrů odesílají do nejchudších zemí Afriky a Asie. Za posledních 10 let se tyto brýle dostaly k cca 37 milionům potřebných lidí, kteří se díky nim mohli zapojit do plnohodnotného života.

LC České Budějovice provádí sběr brýlí teprve 3 roky, za které se podařilo sebrat a odeslat téměř 1.100 ks. Ke sběru slouží speciální krabice s polepem LC, které jsou umístěny v:

Valuchová Cviková – Krajinská 9
Fokus Optik – Široká 27
Bartoňová – Dr.Stejskala 108/7
Benešová – Ant. Barcala 1418/3
Šůs a Zusková – Kanovnická 5/376
Haladová – Lannova 137/2

Projekt „Brýle pro Afriku“ bude realizován dlouhodobě a k jeho úspěchu může přispět každý občan, který se rozhodne nepotřebné brýle takto věnovat.

lions_club_cbGolfový turnaj Lions Club České Budějovice

Přes nepřízeň počasí se v polovině září 2013 uskutečnil golfový turnaj v resortu Český Krumlov – Svachova Lhotka, kterého se zúčastnilo 12 hráčů. Byl to první golfový počin našeho LionsClubu a přinesl nám cenné zkušenosti pro pořádání turnaje v roce 2014. Ten se uskuteční v první polovině roku a budeme se těšit na účast přátel, Lionů a všech golfistů, kteří si chtějí nejen zahrát na hřišti, ale také dobře pobavit a podpořit naše humanitární myšlenky. Fotodokumentaci naleznete zde.